arrow-right angle-down-sx angle-down-dx menu-hamburger search
Whatsapp WhatsApp Whatsapp Hemen Ara Randevu Bize Yazın

Obezite Cerrahisi

Tüp mide ameliyatı (sleeve gastrektomi) obezite hastaları için kilo kaybına yardımcı olmak için kullanılan cerrahi bir yöntemdir. Kısaca bu cerrahi işlem midenizin boyutunu küçülterek, yiyebileceğiniz yiyecek miktarını sınırlar.

Özel Yalova Hastanesi tüp mide ameliyatında cerrah, midenizin büyük bir kısmını bir muz büyüklüğünde yeni, daha küçük bir mide bırakarak temizleyecektir. Böylelikle yeni mide büyüklüğünüz, yiyebileceğiniz yiyecek miktarını sınırlar.

Eğer yediğiniz yiyecek miktarını kısıtlayarak kilo vermenize yardımcı olacak, ancak besinlerin emilimini engellemeyen ve vücudunuzun içinde yabancı bir cisim bulunmasını gerektirmeyen bir kilo kaybı ameliyatı fikrini tercih ederseniz tüp mide ameliyatı sizin için en iyi seçenek olabilir. Mide küçültme ameliyatı, geri alınamayacağı için kalıcı bir prosedür olarak tanımlanmaktadır.

Mide küçültme ameliyatı kalori alımınızı önemli ölçüde azaltır. Normalde yediğinizden daha küçük porsiyonlarla bile doyarsınız. Nispeten kısa bir sürede büyük ölçüde kilo kaybı yaşamanız mümkündür.

Mide küçültme ameliyatı, yiyeceklerin emilimini etkilemez, bu nedenle beslenme yetersizliklerinin ortaya çıkması daha azdır. Midenizde ghrelin adı verilen iştah açıcı hormon içeren hücreleri içeren kısım ameliyat sırasında çıkarılır ve bu sayede daha az açlık hissedersiniz.

Herhangi bir kilo kaybı cerrahi işleminde olduğu gibi, potansiyel riskler vardır ve bunlardan ameliyattan önce haberdar edilmeniz önemlidir. Ameliyattan sonra çoğu hastada komplikasyon olmaz, ancak komplikasyonlar ortaya çıkabilir ve sağlık durumunuza bağlı olarak değişebilir. Tüp Mide operasyonu spesifik potansiyel komplikasyonları şu şekildedir;

Ameliyat sırasında mide ve bağırsaklar gibi bitişik organlarda yaralanma.

Gastrit, mide ekşimesi veya mide ülseri.

Herhangi bir kilo kaybı ameliyatına hazırlanırken, diyetinizde ve yaşam tarzınızdaki büyük değişikliklere ömür boyu bağlılık gösterebilmelisiniz.

Cerrahınıza hangi ilaçları, vitaminleri, bitkileri ve diğer takviyeleri aldığınızı söyleyin. Ameliyattan önce onları almayı bırakmanız istenebilir.

Operasyona yakın haftalarda sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemeye çalışın. Bu sizi yaşam tarzındaki değişime alıştırmak içindir ve ameliyat sonrası kilo kaybına neden olabilir.

Ameliyattan sonra ihtiyacınız olacak tüm ilaçları, gerekirse sıvı halde aldığınızdan emin olun.

Ameliyatınızdan 2-3 gün sonra eve gidebileceksiniz. Ameliyattan sonraki gün sıvı içebilmeli ve ardından sadece ameliyattan sonra bir süre sıvı diyetini sürdürmelisiniz. Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün dinlenmeniz ve ameliyat yaranıza baskı yapmaktan kaçınmanız gerekecek. Bu nedenle sizin bir şeyler yapmanıza yardımcı olmak için evde

Günümüzde en çok tercih edilen cerrahi işlemlerden biri olan tüp mide operasyonu oldukça başarılı sonuçlar veren yöntemlerden biri olmaktadır. Kilo problemi yaşayan, vücut endeksinin üzerinde alınan bu kiloların verilememesi ve çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkması sonucu başvurulan tüp mide ameliyatı diğer bir adı ile mide küçültme ameliyat olarak da bilinir. Kişinin hayatını olumsuz etkileyen kilo probleminin cerrahi müdahale ile ortadan kaldırılmasını sağlayan bu ameliyat, kişinin midesinin küçültülerek az yemesini ve bu şekilde kilo vermesini amaçlamaktadır. En çok tercih edilen yöntemlerden biri olsa da mide küçültme ameliyatı olmak isteyen kişilerin aklında bazı sorular oluşmaktadır. Bu nedenle Özel Yalova Hastanesi olarak tüp mide ameliyatı ile ilgili en çok sorulan soruları sizin için cevapladık.

Obezite ile mücadele eden hastaların midelerinin cerrahi bir müdahale ile yüzde 80’inin vücuttan ayrılması işlemine tüp mide ameliyatı denilmektedir. Bu ameliyat ile hastanın midesinin büyük bir kısmı küçültülür ve uzun bir boru (tüp) şekline getirilir. Böylelikle hastanın yeme işlevini kısıtlayarak çabuk doyması ve buna bağlı olarak kilo vermesi amaçlanır.

Obezite ile mücadele veren, kilo ve boy endeksi yüzde 40 ve üzeri çıkan, yıllarca kilo verme yöntemlerini denemiş fakat başarılı olamamış, riskli hastalık grupları içinde yer almayan kişilere belirli tetkiklerin yapılması ve olumlu sonuç alınması durumunda tüp mide operasoynu yapılabilir. Tüm bunlarla birlikte Tip2 diyabet hastalarında da gerek görülmesi durumunda ameliyat tavsiye edilebilir.

Ameliyat sürecinin başlatılabilmesi için vücut kitle endeksi (VKI) kişinin boy ve kilosuna göre değişiklik göstermektedir. Hasta; VKI 30-35 arasında ise 1. sınıf obezite, 35-40 arasında ise 2. sınıf obezite, 40 ve üzerinde ise mobid obezite sınıfına girmektedir. Bir kişinin tüp mide ameliyatı olabilmesi için VKI değeri 35 ve üzerinde olmalıdır.

Tüp mide ameliyatı, midenin büyük bir kısmının alınması ve kaçak kontrollerinin de yapılma işlemleri dahil olarak ortalamada 1,5 ya da 2 saat aralığında gerçekleşmektedir. Hastanın anatomisi, ameliyat öncesi yapılan sağlık tetkikleri ve her cerrahın ameliyat işlemlerine göre bu süre değişiklik göstermektedir. Tüp mide ameliyatları risksiz ve zamanla yarışmayı gerektirmeyen müdahaleler olduu için önemli olan en iyi şekilde sonuç almaktır.

Fazla kilo problemi ve obezite dolayısı ile tüp mide ameliyatı yapılması öngörülen kişiler detaylı tetkiklerden geçirilmektedir. Operasyona engel olabilecek ağır derecede reflü, mide ülseri ya da kalp rahatsızlığı gibi durumların olması halinde ameliyat tavsiye edilmemektedir. Bunun dışındaki ameliyata engel oluşturan durumlar tedavi edildikten sonra hasta ameliyat sürecine dahil edilmektedir. Tüm bu işlemler diyetisyen, beslenme uzmanları ve psikiyatri birimleri eşliğinde gerçekleştirilmekte ve takibi yapılmaktadır.

Hasta ameliyata hazır duruma geldikten sonra ameliyat günü yatışı gerçekleştirilmektedir. Ameliyat sonrasında da hasta olası komplikasyonların takibinin yapılması için 2-3 gün kontrol altında tutulmaktadır. Ameliyat sonrasında da doktor kontrolünde verilen diyet programları titizlikle uygulanmalı ve talimatların dışına çıkılmamalıdır.

Hasta, ameliyat kararı verilirken sonraki süreçte kilo kaybının hemen gerçekleşmeyeceğinin bilincinde olmalıdır. Ameliyat sonrasında hasta eski yemek alışkanlıklarından tamamen uzaklaşmalı ve yeni bir hayata geçiş yaptığını kabullenmelidir. Dengeli ve sağlıklı beslenme alışkanlığı edinerek bundan sonraki tüm yaşamında uygulamalıdır.

Tüp mide ameliyatının sonrasında hastaya gastrik sleeve adı verilen bir diyet programı uygulanır. Bu programa göre hastalar, midenin vücuda uyumlanması için ilk hafta sadece sıvı tüketmek zorundadır. Sonraki süreçte ise sırasıyla püre diyeti, yumuşak gıdalar ve sonrasında da normal diyet düzenine geçilmektedir. Buradaki amaç hastanın hızlı kilo vermesi değil mide hacminin sabit kalmasını sağlayarak büyümesini engellemektir.

Hasta, doktorun verdiği talimatlara titizlikle uyması durumunda 4-5 ay içerisinde yüzde 30-40 oranında bir kilo kaybına sahip olacaktır. Doğru ve dengeli beslenme ile hasta 1,5 yıl gibi bir sürede hayalindeki kiloya kavuşabilecektir.

Eğer siz de obezite sorunu yaşıyorsanız Özel Yalova Hastanesi’nin alanında uzman doktorlarından yardım alabilir ve tedavi sürecinizi başlatabilirsiniz.

Tüp mide ameliyatı sonrası hasta 2 gün hastanede tutularak kaçak kontrolü ve benzeri komplikasyonlar takip ediliyor. Ameliyattan sonraki 15. günde ilk kontrol gerçekleştiriliyor. 1. ay tamamlandığında ikinci kontrol tamamlanarak sonrasında 3,6,9 ve 12. aylarda kan tahlilleri yapılarak doktor ve diyetisyen kontrolleri devam ettirilmektedir.

Kişiye bağlı olarak her ameliyatta olduğu gibi tüp mide ameliyatında da belirli miktarda ağrı yaşanabilir. Fakat laparoskopik yöntem ile yapıldığı için bu ağrı minimum derecede olmaktadır. Genellikle hastalar ağrı hissetmediklerini ya da çok az bir ağrı olduğu bilgisini vermektedirler.

Kişi, aktif yaşamına ve kendini iyi hissetmesine bağlı olarak 4 ile 7 günlük istirahat sonrasında normal yaşama dönebilmektedir.

Tüp mide ameliyatı kilo problemlerine bağlı bir operasyon olduğu için vücudun yeni düzenine uyum sağlaması, kilo kaybı ve tüm bunların kontrol altında tutulması 1-1,5 yıl sürmektedir. Bu nedenle hastalara ilk 1 yıl gebe kalması önerilmemektedir.

Uyku apnesi probleminin bir nedeni de yüksek kilo oranlarından kaynaklı rahat nefes akışı sağlanamamasıdır. Ameliyat sonrasında kilo kaybı yaşanmaya başladıkça uyku apnesi sorunu da ortadan kalkacaktır.

Ameliyat sonrasındaki kilo verme sürecinde kişinin uyguladığı diyeti spor ile de koruması sonucu daha başarılı sonuç alması muhtemeldir. Yaşça genç kişilerde deri elastikiyeti kendisini koruduğu için vücutta fazla sarkmalar gözlemlenmez fakat 30 yaş sonrası kişilerin süreçlerini sporla desteklemesi tavsiye edilmektedir.

Tüp mide ameliyatı sonrası ikinci hafta spora başlamakta sakınca yoktur. Hasta bu süreçte yürüyüş, koşu, bisiklet sürme gibi egzersizleri yapabilir. Ağır antrenmanlar bu süreçte önerilmemekle birlikte ameliyattan 6-8 hafta sonra başlanabilir.

İleri derecede kalp rahatsızlığı, kalp yetmezliği olan hastalar ve ileri aort darlığı gibi ciddi kalp rahatsızlığı olan hastalara tüp mide ameliyatı yapılmamaktadır. Bunun dışında risk teşkil etmeyen hastalarda yapılan ayrıntılı kardiyolojik analiz sonrası gerekli tıbbi öneriler ile güvenle tüp mide ameliyatı gerçekleştirilebilir.

Tüp mide ameliyatı sonrasında küçülen mide vücuda uyum sağlama sürecinde olduğu için bulantıların yaşanması normaldir. Fakat bunu dışında mideyi alabileceğinden fazla besinle zorlamak, hızlı yemek yemek ve yeteri kadar çiğnemeden yutmak mide bulantılarına neden olabilmektedir. Bunun yaşanmaması için hastanın yemek yeme alışkanlıklarını değiştirmesi gerekmektedir.

Tüp mide ameliyatı sonrasında bu üç maddenin tüketimi önerilmemektedir. Fakat buna karşı gelemeyen hastalar için belirli sürelerden sonra tüketim gerçekleştirilebilir. İlk 15-30 gün hastanın sigara içmemesi gerekmektedir. İlk 1 ay sadece kahve değil kafein içeren tüm içeceklerden uzak durulması gerekilmektedir. İçerisindeki yoğun şekerin mideye zarar vermesi nedeniyle de ilk 6 ay hastanın alkol tüketmemesi gerekmektedir.

Mide küçültme ameliyatı fiyatları;  hangi ameliyat şeklinin uygulanacağı, ayrıca kişinin kilo , boy ve yan hastalık  durumlarına göre değişiklik göstereceğinden dolayı en doğru fiyatı almak için lütfen koordinatörlerimizden ücretsiz danışmanlık alınız

Obezite cerrahisi alanında deneyimli doktorları ile 24 yılllık köklü bir geçmişi olan hastanemizde, güvenle  tüp mide ameliyatınızı olabilirsiniz.
Bize bu numaradan ulaşabilirsiniz 0553 372 76 48
 
Whatsapdan ulaşmak için TIKLAYIN 

Formu Doldurun Sizi Arayalım

ArabicEnglishTurkish